
zrobić to lepiej.
Nasze podsumowanie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju za rok 2025 – z wynikami, z których jesteśmy dumni.
przeczytaj teraz.Kola pokazuje charakter.
Dzięki naszemu zaangażowaniu i ogromnej dawce radości angażujemy ludzi w tę szczytną sprawę. W fritz-kola słowa idą w parze z czynami.
Wyjście w prawo.
Tworzymy przestrzeń dla tolerancji i głośno sprzeciwiamy się nienawiści, podżeganiu do przemocy i wykluczeniu. Dlatego wspieramy organizacje takie jak EXIT Deutschland i Laut gegen Nazis w ich działaniach przeciwko prawicowemu ekstremizmowi. Na przykład w 2021 roku, dzięki kolekcji „no hate”, we współpracy z recolution i klubem FC St. Pauli zebraliśmy 20 000 euro na rzecz EXIT Deutschland.
Dobrze jest skorzystać z możliwości wyboru, jeśli się ją ma.
Demokracja nie ma łatwego życia. Ciągle jest zagrożona. Przez tych, którzy chcą, by nie pozostał żaden wybór. Przez tych, którzy są wrogo nastawieni do wszystkiego, co nieznane. Przez tych, którzy budują mury i zamykają granice. Dlatego w wyborach do Bundestagu w 2021 roku, w ramach kampanii „Manipuluj wyborami”, zachęcaliśmy młodych ludzi do głosowania. Również przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku zmieniliśmy nasze logo i za pomocą specjalnej etykiety na naszych butelkach zwiększaliśmy świadomość wyborczą.
Wspieramy nasz zespół.
Bliskie są nam miejsca, w których ludzie spotykają się, świętują i angażują się w działania na rzecz dobra. Bo dobro też potrafi się bawić. Dlatego współpracujemy z wieloma organizatorami i festiwalami, klubami takimi jak FC St. Pauli, a także stowarzyszeniami, takimi jak Clubcommission Berlin e. V.
na rzecz większej różnorodności w naszych szeregach.
Nasi pracownicy, czyli „fritzen”, są różnorodni, nieco szaleni i stanowią serce naszej organizacji. Chcemy stać się jeszcze bardziej zróżnicowani. W tym celu utworzyliśmy własny zespół ds. różnorodności i integracji oraz podpisaliśmy Kartę Różnorodności. Obecnie zespół zajmuje się przede wszystkim kwestiami płci, orientacji seksualnej i pochodzenia naszych pracowników. Zapraszamy do odwiedzenia nas.
Kola chroni środowisko.
Nie boimy się podjąć największego wyzwania naszych czasów: aby ocalić naszą planetę, najlepiej zacząć od siebie.
Produkcja regionalna oznacza krótkie trasy transportu i niską emisję.
Chcemy mieć naszych bliskich blisko siebie, dlatego produkujemy lokalnie i w sposób oszczędzający zasoby – co jednocześnie chroni środowisko. Wszyscy nasi dostawcy opakowań mają siedzibę w Niemczech. A dzięki naszym butelkom wielokrotnego użytku o pojemności 0,33 i 0,5 litra dodatkowo skracamy trasy transportowe, ponieważ są one wykorzystywane również przez innych producentów. My tak nie postępujemy.
ekologiczne materiały reklamowe.
Nasze wewnętrzne wytyczne dotyczące materiałów reklamowych wyznaczają kierunek, który po aktualizacji w 2021 roku stał się jeszcze bardziej rygorystyczny: materiały te powinny być trwałe, przyjazne dla środowiska i nadające się do recyklingu. Do 2025 roku zamierzamy osiągnąć poziom ponad 95% materiałów reklamowych zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Wskaźnik: zobowiązujemy się do realizacji celu klimatycznego ONZ na poziomie 1,5°C.
Kiedy sprawa staje się poważna, polegamy na nauce: od 2019 roku obliczamy nasze emisje gazów cieplarnianych w ekwiwalentach CO2 (CO2e). W 2021 roku dołączyliśmy do inicjatywy Science Based Targets Initiative, zobowiązując się tym samym do realizacji celu 1,5°C wyznaczonego przez ONZ. Oznacza to dla nas, że za pomocą modelu wpływu na klimat obliczamy nasz wpływ na klimat, określamy oparte na naukowych podstawach cele redukcji emisji i dzięki temu możemy podejmować decyzje biznesowe z uwzględnieniem kwestii klimatycznych. Nasze cele:
- Do 2030 r.: zmniejszenie emisji z zakresu 1 i 2 o 46% (w porównaniu z 2019 r.), pomiar i redukcja emisji z zakresu 3
- Do 2025 r.: 100% zrównoważonej mobilności pracowników (mobilność elektryczna, transport publiczny/dalekobieżny, rower)
- Do 2025 r.: zmniejszenie zużycia wody, ciepła i energii elektrycznej na butelkę o 20%
- Do 2025 r.: zwiększenie udziału surowców z certyfikatem BIO (bez cukru) do 90%
Kola angażuje się.
Dobrze jest troszczyć się o innych. Dobrze jest angażować innych. Dobrze jest pozostawać uważnym i otwartym.
every bottle helps
Ponad milion osób w Niemczech zbiera puste butelki z kaucją, aby zarobić trochę dodatkowych pieniędzy. Wielu z nich decyduje się na upokarzające i niebezpieczne sięganie do kosza na śmieci. Inicjatywa „Pfand gehört daneben” („Kaucja należy obok”), założona przez Matthiasa (Matze) Seeba-Gomille'a, a obecnie kontynuowana przez firmę fritz-kola, wzywa do odkładania pustych butelek obok koszy na śmieci zamiast wrzucania ich do środka. Dzieje się to z myślą o ludziach, którzy je zbierają, o środowisku, którego zasoby są ograniczone, a także o systemie opakowań wielokrotnego użytku, w którym butelki są ponownie potrzebne.
elbe-werkstätten: indywidualne wsparcie, ponieważ każdy ma inne potrzeby.
Cieszymy się z każdej osoby, która sprawia, że nasz zespół staje się jeszcze bardziej zróżnicowany i barwny. Chcemy również wspierać osoby, które – na przykład z powodu niepełnosprawności – mają trudności na otwartym rynku pracy i potrzebują indywidualnej opieki oraz integracji w swoim środowisku zawodowym. Dlatego od 2015 roku współpracujemy z Elbe-Werkstätten w Hamburgu. W odróżnieniu od ogólnego rynku pracy, Elbe-Werkstätten zapewniają osobom dodatkowe usługi. W zależności od tego, jakiego wsparcia potrzebują i oczekują osoby te, obejmuje to opiekę, ergoterapię i fizjoterapię, a także różne oferty w zakresie edukacji, sportu i kultury. Wszystko to wspiera rozwój osobowości, zdrowie i integrację społeczną tych osób. Jak ważna jest ta praca, przekonujemy się dzięki bezpośredniej i regularnej wymianie doświadczeń, podczas wizyt pracowników Elbe w naszym biurze oraz podczas naszych wizyt na miejscu. Jesteśmy wieloletnim partnerem również dlatego, że jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy i wymiany doświadczeń.
Kola nie zasypia.
Czuwamy – to nasza specjalność. Uwielbiamy mnóstwo kofeiny. A także wysokiej jakości naturalne składniki i świadomą przyjemność.
nie ma mowy o nadmiernym pragnieniu dzięki małym butelkom.
Kola to dla nas produkt luksusowy i element dziedzictwa kulturowego przeznaczony dla dorosłych. Nie jest to produkt spożywczy pierwszej potrzeby ani towar masowy. Dlatego nasze produkty są dostępne wyłącznie w butelkach o pojemności 0,2, 0,33 i 0,5 litra – a nie w 2-litrowych plastikowych wiaderkach. Duże butelki oznaczają bowiem również więcej cukru. Dlaczego? Ponieważ po otwarciu butelki mamy tendencję do wypicia jej całej zawartości. Nauka nazywa to efektem wielkości porcji i potwierdziła to w wielu badaniach.
zawsze można zrobić to lepiej.
Nieustannie ulepszamy nasze receptury: od 2016 roku obniżyliśmy średnią kaloryczność naszych napojów o ponad 12 procent – do 2025 roku ma to być 20 procent. Chcemy również, abyś sam mógł zdecydować, w jaki sposób chcesz się obudzić. Dlatego oferujemy nasze napoje typu kola w różnych wariantach: naszą klasyczną fritz-kola, fritz-kola bio, fritz-kola classic light oraz fritz-kola super zero. We wszystkich przypadkach stosujemy wyłącznie prawdziwy ekstrakt z orzecha kolowego oraz kofeinę pochodzenia naturalnego. Również w przypadku naszych napojów fritz-limos używamy wyłącznie naturalnych składników. Wszystkie nasze produkty fritz są wegańskie i bezglutenowe. Oczywiście nie oznacza to jednak, że nasza kola jest odpowiednia dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią, a także dla dzieci.







